Jak pečovat o dřevěné prkénko
Protože je dřevěné prkénko živý materiál, reaguje na vnější vlivy prostředí, především na vlhko, sucho či teplo. Dřevěná prkénka, tak jako například nože s dřevěnou rukojetí, nelze umývat v myčce nádobí. Docházelo by k deformaci a silné čistící prostředky společně s vodou a vysokou teplotou by prkénko zcela a nenávratně zničily.
Řádná péče a následující pravidla pro práci s prkénkem:
- prkénko nikdy nemyjte v myčce, jelikož by nasálo příliš vody a společně s vysokou teplotou by se prkénko nenávratně poškodilo.
- prkénko nikdy nevystavujte přímému teplu, jako je žár od varné desky či teplo od radiátorů nebo trouby
- na prkénko nepokládejte horké hrnce či pánve
- na prkénku příliš dlouho nenechávejte zbytky potravin jako je například maso nebo zelenina.
Jak s prkénkem pracovat po ukončení krájení:
- po ukončení práce odstraňte zbytky suroviny, krátce opláchněte vodou, hadříkem osušte a nechte prkénko samovolně oschnout
- prkénko je možné desinfikovat citronovou nebo octovou vodou, postup naleznete na konci článku
Co vadí dřevěnému prkénku
Jak už bylo řečeno, dřevěné prkénko nesmí přijít do myčky nádobí. Horká voda a chemické prostředky odstraňují nejen ochranný olej, kterým je většina prkének napuštěna, ale také se prkénko může zároveň začít kroutit, praskat nebo rozkližovat.
Několik dalších tipů čeho se vyvarovat:
- nenechávat na prkénku zasychat zbytky jídla
- prkénko zbytečně nemáčet
- nepoužívat silné saponáty
- nevystavovat prkénko velkému teplu
- nedávat prkénko na radiátor
Co dřevěnému prkénku svědčí
Jelikož je většina prkének napuštěna minerálními nebo přírodními oleji, je vhodné jednou měsíčně suché prkénko ošetřit a olejem povrch obnovit. Na prkénku se tak vytvoří ochranná vrstva, která zabraňuje nasátí vody a dává prkénku stálé barvy. Malé množství oleje se nanese na prkénko a ubrouskem se rozetře po celé ploše a obou stranách. Přes noc prkénko vsákne do sebe všechen olej a bude tak opět odolnější. Společně s prkénkem je také možné aplikovat včelí vosk, který uzavře póry a drobné prasklinky a dodá prkénku hladký povrch.
Jak čistit a dezinfikovat dřevěné prkénko
Dezinfekce zbaví prkénko nežádoucích bakterií a lze ji provádět obyčejným octem. Stačí jen namočit houbičku do octa či octové vody a prkénko očistit. Následně je nutné ocet opláchnout pod tekoucí vodou. Tento postup je vhodný nejen pro dřevěná prkénka, ale všeobecně pro veškerá prkénka, která máme v kuchyni.
Pachů, které prkénko do sebe natáhne například při krájení cibule nebo porcování ryb se lze zbavit pomocí citronu, který má taktéž dezinfekční účinky. Než prkénko doschne, potřete jej půlkou citronu a ještě jednou opláchněte. S citronem je však dobré to nepřihánět, jelikož má také bělící účinky.