Jak se starat o nůž a jak ho brousit
Ostrý nůž by měl být v kuchyni naprostá jistota. Vezmete, nakrájíte a hotovo. Bohužel to tak ne vždy je, protože se o něj lidé neumí postarat. A když už do nože investujete stovky korun, je potřeba mu dát správnou péči. V článku si řekneme, co (ne)dělat a jak nůž nabrousit na ocílce a na brusném kameni.
Proč se o nůž starat?
Pro někoho zvláštní otázka, ale jak už jsme nastínili, správná péče o nůž není zas tolik rozšířená. Lidé s ním otevírají konzervy, dávají ho do myčky nebo ho mají hozený mezi dalšími noži. Přece by měl vydržet, ne? Bohužel, i se sebelepším nožem je nutné zacházet z láskou a pozorností.
Jestliže je pro vás vaření koníček, milujete jídlo a jeho přípravu, měl by být nůž váš nejlepší kamarád. Jenže necitlivé zacházení ho dokáže opravdu hodně otupit a to je velmi nebezpečné. Do tupého nože člověk více tlačí a to vede k čemu? Například k tomu, že vám sjede, uklouzne nebo spadne. A v tomto případě už nejde jen o to, že se hrana ostří ničí, zde už jde o vaše zdraví.
Ostrý nůž krájí jako po másle, nemusíte na něj vyvíjet přehnaný tlak a tím pádem ošklivá zranění rapidně eliminujete. Vaření bez starostí je asi cíl každého z nás, že?
Kromě pohodlnosti a bezpečnosti také noži prodloužíte pobyt ve vaší domácnosti, aniž byste ho museli brzy vyměnit za jiný. A když nůž stojí několik set korun, nebo i tisíce korun, je už na místě se zamyslet, jestli není čas se naučit s nožem zacházet.
Co (ne)dělat
Podobné téma jsme již sepsali do článku 4 základní tipy, jak pečovat o kuchyňský nůž, ale věříme, že je určitě dobré si to připomenout. Pro více infa zamiřte do původního článku.
Co tedy nedělat?
- Dávat nůž do myčky.
- Používat agresivní čisticí prostředky a vařící vodu.
- Uchovávat nůž v šuplíku s dalšími potřebami, kde se o sebe otírají.
- Otevírat s nožem konzervy (k tomu slouží otvírák), zavařovací sklenice, obaly, seškrabovat nálepky apod.
- Nakrájejte na skleněných a kamenných deskách. Samozřejmě ne ani na pečicím plechu! K tomu se kupodivu hodí nože na šunku, někdy nazývané nářezové nože. Kromě toho ještě máme dlouhé cukrářské stěrky z nerezu.
Co naopak dělat
- Omývejte nůž ručně teplou vodou a mýdlem.
- Krájejte na dřevěném nebo plastovém prkénku.
- Suchý čistý nůž uložte do stojanu nebo na magnetickou lištu. Případně do chrániče čepele.
- Pravidelně přiostřujte na brusném kameni a ocílce (nebo brousku).
- Používejte správný typ nože, s vykosťovacím se pracuje jinak než s tím na zeleninu. Více v článku Druhy nožů a jejich použití
Jak na broušení nožů
Ptáte se, jak správně nabrousit nůž, aniž byste ho poničili? Opět pro vás máme dva praktické články, ve kterých se broušení věnujeme podrobněji a kde se naučíte, jak na to.
Ocílka
Pro některé je ostření nožů na ocílce záhadou, ale to je škoda, protože to není zas tak těžké. Stačí udržet správný úhel ostří nože, dodržovat směr tahu za pár minut máte hotovo. Nůž stačí utřít a je připravený zase krájet o sto šest.
Brusný kámen
Broušení nožů na kameni vyžaduje krátkou přípravu, protože kámen musíte namočit alespoň na 10-15 minut, udržovat stále mokrý a při práci zafixovaný na místě.
Brusný kámen volí obvykle profesionální kuchaři, jelikož se tím upraví úplně celý nůž a působí jako nový. Ale to neznamená, že to nezvládnete, po pár pokusech to už pro vás bude hračka. Nakonec lze ostří ještě vyleštit pomocí sady na od značky KAI nebo koženého brousku.
Dávejte pozor, kameny mají různou hrubost a hodí se na něco jiného.
- 250 - 800: základní broušení, tvarování
- 1000 - 2000: dodání ostrosti
- 3000 a více: uhlazení a uzavření ostří, čím zvýšíte životnost
Používáním ochranných pouzder na nůž prodloužíte životnost ostří a vždy se vám bude příjemně krájet.