Jak vybrat kvalitní kuchyňský nůž
Kvalitní a ostrý kuchyňský nůž několikanásobně ulehčí práci při krájení, ale také dodá vašemu pokrmu preciznost. Kvalitní nůž je perfektně vyvážený, což zajistí pocit bezpečí při krájení, a lépe se ovládá. Je také vyroben z pevné ocele, která se používá výhradně k výrobě nožů. Výrobci jako jsou například Zwilling nebo Kai si materiál pečlivě hlídají.
Jak poznat dobrý nůž?
Jak vlastně vybrat nůž? Správný nůž se má postupně od rukojeti ke špičce zužovat. Levné nože mají často zúžení pouze na špičce nože. Opticky tak vypadá vše v pořádku, ale už při pohledu shora tomu tak není.
Samozřejmě se také podívejte na zpracování, vše musí být naprosto dokonalé. Žádné mezery, vroubky, rez, barevné nedokonalosti a jiné náznaky nízké kvality.
Nůž nesmí při používání vydávat žádné zvuky (skřípání) a jednotlivé části se nesmí nijak pohybovat, vše musí být dokonale pevné. Levné nože na tyto nešvary často trpí, tak se nenechte zlákat nízkou cenou. Z dlouhodobého hlediska se vám to nevyplatí.
Ostrý nůž je méně nebezpečný než ten tupý
Obecně platí, že čím je nůž tvrdší, tím déle lépe drží ostří. Ale broušení je u něj zase o něco těžší. Měkčí nože se lépe brousí, ale ostří vydrží méně. Dále zde platí jedno důležité pravidlo – ostrý nůž je méně nebezpečný než ten tupý, se kterým je práce velmi náročná a nebezpečná.
V domácnosti není třeba mít 20 nožů, postačí pouze pár základních typů. Pokud je to možné, používejte dřevěné prkénko, pro nože je nejlepší a navíc je vyrobené z přírodních materiálů a dobře vypadá. Aby prkénko zůstalo čisté, a to hlavně po krájení masa, přetřete ho octem a peroxidem vodíku. Pro zesvětlení dřeva a fleků použijte pastu z jedlé sody, soli a vody nebo ho vydrhněte citronem posypaným solí. Prkénko vždy co nejvíce vysušte.
Nože, které nesmí v kuchyni chybět
Každý nůž má v kuchyni svojí roli. Nejčastější chybou je pořídit si jen jeden malý nůž na krájení masa a všeho ostatního. S kuchařským nožem lze zvládnout většinu prací, ale malé ovoce se bude lépe krájet s menším nožem, přesné tvary a kostičky zeleniny zase s nožem Santoku. Detailní výčet toho, k čemu je každý nůž určený, naleznete na této stránce s jednotlivými druhy nožů.
Jaký nůž do kuchyně? Vyzbrojte se kuchařským nožem, nožem na zeleninu a plátkovacím nožem. To je ideální trojice do každé kuchyně. Chcete se radši spolehnout na jednu značku? Vyberte si z našich ucelených sad nožů.
- Kuchařský nůž pro nejběžnější každodenní použití.
- Plátkovací nůž pro přípravu tenounkých plátků masa nebo ovoce.
- Santoku nůž pro krájení cibule, přesných tenkých tvarů a asijskou kuchyni.
- Špikovací nůž pro přípravu masa, ale i čištění ovoce nebo zeleniny.
- Ocílka pro každodenní úpravu ostří.
- Nůžky na univerzální použití.
- Dřevěné prkénko pro udržování ostří, na zdravé krájení i servírování jídla.
- Blok na nože či jiný systém ukládání pro bezpečné a pohodlné uložení.
Pozor na design
Na trhu je nespočet předesignovaných nožů, které jsou hezké na pohled, ale při krájení se špatně drží a práce s nimi je velmi náročná. Mezi nevhodné patří například nože s hranatou nebo úzkou rukojetí. Pohodlí při krájení musí být na prvním místě, jinak hrozí, že se zraníte.
Udržování a péče o nože
Říká se, že nůž je vizitkou každého kuchaře. Profesionální kuchař má nůž v ruce téměř po celý den, a proto je důležitý správný výběr kvalitní a propracované rukojeti, která poskytne ruce při práci komfort a pohodlí. Aby nůž vydržel dlouho ostrý, věnujte pozornost následujícím pravidlům. Zapomínat byste neměli ani na dřevěné rukojeti, které je dobré potřít kapkou olivového oleje, čímž zabráníte vsakování vody.
- Vyvarujte se krájení na tvrdých površích – jako je kámen, sklo, kov apod.
- Mytí: Nůž ručně omyjte vodou, šetrným čisticím prostředkem opláchněte a ihned osušte.
- Některé typy nožů lze mýt v myčce, avšak tento způsob nedoporučujeme; Nůž lze snadno nenávratně poškodit. Dřevěné nože do myčky nádobí nepatří.
- Péče o ostří: Pravidelně udržujte ostří pomocí ocílky, po opotřebení ostří použijte brusné kameny nebo brousky.
- Skladování: Skladujte nůž na bezpečném místě, chraňte ostří před nárazy, případně tření s jinými produkty. Nože nejlépe skladujte pomocí zásuvných bloků, magnetických lišt, anebo ochranných pouzder.
Proč nedávat nože do myčky
- Příliš vysoká teplota, která nožům nesvědčí – mohlo by dojít i k poškození rukojeti
- Nůž může poškodit myčku
- Tření o jiné předměty
- Zaschlé skvrny od jídla mohou poškodit čepel nože
- Příliš agresivní prostředky
Broušení nože
Při každodenním používání ztrácí i ten nejkvalitnější nůž svoji ostrost, a proto je nutné jej čas od času přiostřit na ocílce. Při větším poškození ostří doporučujeme nůž nabrousit na brusném kameni. Ty se dělí podle zrnitosti od nejhrubšího po nejjemnější. Více se dozvíte v článku Jak nabrousit nůž na ocílce.