Co z cukety? Máme pro vás několik tipů
Cuketa zapečená, osmažená, grilovaná, nasladko, naslano, … Tolik možností a přitom tak nenápadný kus zeleniny. Cuketa je báječná. Její všestranné použití si musí zamilovat úplně každý. Chuťově neutrální, po rozmixování nádherně krémová a na pěstování jednoduchá. V článku vám prozradíme o cuketě úplně vše.
Základní info o cuketě
Cuketa u nás roste hlavně v období červen až říjen, což znamená, že se využívá hlavně v letní kuchyni s ostatní zeleninou a ovocem. Z botanického hlediska patří mezi tykvovité, plod je nepravá bobule. Asi znáte italský název, zucchini, který v překladu znamená malá dýně.
A právě ve středomořské kuchyni je cuketa hodně oblíbená. Z našich podmínek obvykle známe tmavě zelenou slupku, ale může být i světlejší, někdy narazíte na krémovou a žlutou. Není to ale příliš časté.
Co se týká délky, jednoduše si vypěstujete plod až o 40 cm. Ale nejlahodnější bývají kousky s délkou 15 až 20 cm, jejich dužina je jemná a lahodná.
Cuketa vede nejen na poli všestrannosti, ale i na poli zdravotním. Obsahuje vápník železo, vitamíny sk. B, A, C a hořčík. Navíc je extrémně nízkokalorická, na 100 g má cca 19 kcal. Ideální zelenina, pokud chcete jídlo “nafouknout”, aniž by bylo kalorické.
Pokrmy z cukety
Jakou jinou zeleninu lze použít do sladkého i slaného vaření a pečení? Díky chuťové neutralitě se hodí do smoothie, buchty, těstovin, k pečenému kuřeti, … Obsahuje spoustu vody a po rozmačkání nebo rozmixování je pěkně krémová, takže konec suché buchtě. Chuťově ji nijak neohrozí, jen dodá na vláčnosti. Kromě toho dobře chutná i silně okořeněná nebo jako součást čatní, v polévce nebo plackách.
Cuketové pokrmy jsou oblíbené hlavně ve středomořské kuchyni, protože se snadno pěstují, v horkém letním dni osvěží a dokonale doplní ryby a mořské pokrmy.
Na našem foodblogu máme mnoho receptů, takže pokud nevíte, jaká jídla z cukety připravit, nechte se inspirovat
- Cizrnové curry se zeleninou
- Italská polévka Minestrone
- Italské risotto s rajčaty a cuketou
- Italská tomatová polévka
- Konfitované kachní stehno s karamelizovanou zeleninou
- Kuskusový salát s Feta sýrem, pečenou zeleninou a konfitovaným česnekem
- Pasta Chitarra s olivami, cuketou a mozzarelou
- Bylinkové kuře podle Hestona
K přípravě se vám bude hodit
Jak pěstovat cuketu
Cukety milují teplá a před slimáky chráněná místa. Nejčastěji jsou napadené mladé plody a květiny, takže si dávejte pozor a pravidelně je kontrolujte. Dolíky by od sebe měly být min. 80 cm vzdálené a obsahovat 2 nebo 3 semínka. Zálevejte odstátou dešťovou vodou a hnojte přípravky s obsahem draslíku.
Kdy sázet cukety
Perfektní dobou pro výsadbu cuket je květen až konec června. Díky tomu budete cukety sbírat až do prvních podzimních mrazíků
Kdy sklízet cukety
Sklízejte až plod dosáhne 10 až 15 cm, pro zachování chutě maximálně do 20 cm. Větší cukety už postrádají křehkost a nejsou tak lahodné, ale záleží pouze na vás a vašich potřebách. Ale nepřehánějte to. Proč? To se dozvíte dole.
Kdy je cuketa jedovatá? Proč je cuketa hořká?
V podstatě jsou tyto dvě otázky i odpovědí. Hořká cuketa je pravděpodobně i jedovatá, protože obsahuje hodně hořčinů (kukurbitacin). Takovou cuketu vyplivněte a nekonzumujte, protože ve větším množství může být i smrtelná.
To je také důvod, proč byste neměli nechat cukety přezrávat, v letním období je vysoké nebezpečí vzniku těchto jedovatých látek.