Jak pracovat s kuřetem
Kuřecí maso je jedno z nejoblíbenějších mas na světě. Je chuťově neutrální, na jeho přípravě se nedá prakticky nic zkazit a lze použít skoro jakékoliv koření. Dá se s ním doslova kouzlit a navíc patří mezi méně tučná masa. Kdo by neznal kuřecí prsa se suchou rýží, což patří do každodenního jídelníčku mnohých kulturistů. My máme ale radši šťavnaté kuře plné chutí a s různou přílohou.
Jak naporcovat a vykostit kuře
Koupě celého kuřete je mnohem levnější záležitost než koupě jednotlivých částí. Sice porcování kuřete musíte věnovat nějaký chvilku času, ale rozhodně se to vyplatí a jakmile se to naučíte, bude to pro vás hračka. Kuře můžeme rozdělit na několik části:
- prsa - vhodné rychlou úpravu, tedy na steaky či kousky
- křídla - můžete je naložit do marinády a medu, ale pokud budete budete porcovat jedno kuře, nechte je do vývaru
- stehna - ideální na pečení, jelikož vyžadují delší čas pečení
- zbytek - udělejte vývar
Zajímá vás, kolik váží prsa a jiné části? To se nedá přesně říct, protože existují různé typy slepic, což znamená různou váhu a kvalitu.
Při porcování se neobejdete bez ostrého nože, prkénka a zamrazovací sáčky. Co se týká nože, rozhodně vám doporučujeme používat vykosťovací nůž. Tenký profil, pružný materiál a ergonomický tvar si jednoduše poradí s oddělováním masa od kostí a odstraňováním šlach a kůže. Kvůli hygieně a snazšímu čištění se při práci s masem hodí plastové prkénko.
A jak tedy na to porcování? Je to lehké.
- Prvně ukrojte kuřecí stehna i s kloubem.
- Následně rozřízněte kuřecí prsa přesně v polovině a sjeďte okolo hrudní kosti až dolů na jednu stranu a pak na druhou.
- Poslední jsou na řadě křídla, která stejně jako stehna, uříznete i s kloubem.
- Zbývající skelet nevyhazujte! Použijte ho na dobrý vývar.
Kuřecí stehna lze ještě rozdělit na paličky. Nebojte se s masem manipulovat tak, aby se vám s ním lépe pracovalo. Otáčejte si ho a maso si opatrně odtahujte. Většinou vás to podle kostí samo navede, kde provést řez. Stačí to párkrát vyzkoušet a budete profíci. Opravdu, není to žádná věda.
Jaké koření je vhodné na kuře
Kuře zvládne opravdu mnoho chutí. Proto je tak oblíbené po celém světě, protože chutná výborně s kari, paprikou, medem i s nádivkou.
Kuřecí maso je samo o sobě poměrně neutrální, což je obvykle velké plus. Lze ho připravit na tolik různých způsobů. Smažit, péct, vařit nebo grilovat. To je také důvod, proč je tak oblíbené po celém světě.
Je opravdu těžké poradit konkrétní koření, protože výběr je doslova nekonečný. Zmínit ale lze kari, pepř, papriku, česnek, bazalku, kmín, kurkumu nebo rozmarýn.
Máslo je základ
Perfektní kombinace s kuřetem? Rozhodně máslo! Dokáže mu dodat neuvěřitelnou šťavnatost a suchá prsa budou minulostí! Nejčastěji se s máslem setkáte v receptu na pečené kuře.
Plátky nebo špalíčky másla zasunete pod kůži a pak jen čekáte na měkoučké maso rozpadající se na jazyku. Díky máslu se pečené kuře povede i tomu největšímu začátečníkovi, protože stačí kontrolovat čas, kuře pravidelně polévat a za hodinu a půl máte křupavé kuřátko.
Kuřecí vývar? Ano, prosím!
S kuřetem je až nečekaně málo práce. A proto vás vývar neobere o moc času ani nervů. Stačí do hrnce s vodou vložit naporcované kuře, koření (pepř a bobkový list), 2 litry vody a cca 2 hodiny nechat lehce pobublávat. Pak stačí jen přidat zeleninu (petržel, cibule, česnek, celer, mrkev, česnek), počkat až změkne a máte hotovo. Pak už jen záleží, jestli chcete pokračovat v polévce nebo si vývar přelít do sklenice, uložit (max na pár dní) v lednici nebo zamrazit a maso a zeleninu zpracovat do jiného pokrmu.
Zkušenějším a trpělivějším doporučujeme pro zvýraznění chuti maso, kosti a zeleninu opéct v troubě na cca hodinku. Vývar díky tomu dostane krásnou barvu. Pak pokračujte, jak jste zvyklí. Vývar se může táhnout i několik hodin…
Kuře se v dřezu nemyje!
Umývání masa ve dřezu je bohužel velmi nehygienické. Během umývání se kapičky vody dostávají i mimo dřez a vše vám kontaminují. Věřte, že otrava kuřecím masem není žádná legrace.
Samotné ministerstvo zemědělství před umýváním masa varuje a výrazně ho nedoporučuje. Případné bakterie zničíte už při 71 °C, což je teplota, kterou klidně i několikrát překročíte. Pokud máte pocit, že s masem něco není v pořádku, radši ho nekupujte nebo vyhoďte.
Dále bychom vám rádi poradili, abyste si při práci s masem často myli ruce a dávali pozor na pracovní plochu. Doporučujeme si na maso vyhradit jedno (nejlépe plastové) prkénko a na nic jiného ho nepoužívat a opravdu pečlivě ho umývat a dezinfikovat. K dezinfekci nedoporučujeme ocet, ale spíše peroxid vodíku nebo slabý roztok sava. Šikovné jsou i dezinfekční prostředky přímo do kuchyně, vyrábí je např. Dettol nebo Sanytol. Prkénko nastříkáte, necháte chvilku odstát a vše je zase čisté a bezpečné.
Naložte ho do mléka či jogurtu
Jestliže se bojíte, že bude maso suché i po použití másla, naložte ho do mléka nebo jogurtu. Mléčné kyseliny se postarají o to, že se maso stane měkčím a šťavnatějším. Tomu pomáhá také enzymy, vláknina, vápník a tuk.
Jak dlouho kuřecí maso náklad? To záleží na tom, kolik máte času, protože čím déle, tím lépe. Nejlépe ho nechte v lednici přes noc, ale lehký rozdíl pocítíte už po 2 hodinách. Hlavně ho po naložení dejte hned do lednice, na lince by se mohlo začít kazit.
A co příloha?
Budeme se opakovat, ale lze použít cokoliv. Od hranolek, přes krokety, rýži, salát až po zeleninu na másle. S omáčkou zase perfektně chutná s těstovinami.
Nebudeme vám zde vypisovat jednotlivé recepty, ty se dozvíte na našem foodblogu v sekci kuřecí maso.
Kuřecí prsa s kukuřicí a smetanou
Kuřecí prsa s kukuřicí a smetanou je jednoduchý a rychlý recept, který se hodí jako rychlá večeře. Nezabere více jak 20 minut přípravy a u nás doma ho mají rády i děti.
Doporučím koupit 2 kuřata, naporcovat, z kostí udělat vývar a ten nechat zamrazit. Vždy tak máte po ruce skvělý základ do polévky, omáčky či italského risotta. Rozhodně dostanete vaší kuchyň na novou úroveň.