Jak připravit valentýnské menu
Přemýšlíte, co připravit, upéct a servírovat své milované polovičce na Valentýna? Připravili jsme pro vás snadný návod, jak jídlo kombinovat a sestavit dokonalé menu, s kterým nebudete mít příliš mnoho starostí, ale 100% zazáříte. Tak jdeme na to.
Krok č. 1? Sestavte menu
Menu musí chutnat vám i partnerovi. Je proto důležité si vypsat oblíbené ingredience a naopak i ty, které je lepší vynechat. Nejste si ve vaření úplně jistí? V tom případě připravte menu co nejjednodušší, ať se zbytečně nestresujete.
Nezkoušejte nové postupy ani ingredience a zaměřte se na to, co vám jde nebo teoreticky mělo jít. Zaměřte se na čerstvé maso, dostatek zeleniny, bylinek a příloh. Vše si předem nachystejte, rozmrazte a zkontrolujte.
Vizuální stránku nepodceňujte
Trocha barev nikdy neuškodí. Jídlo můžete podávat na klasicky prostřeném stole, ale co ho trochu vyšperkovat? Mezi oblíbené valentýnské barvy patří červená, růžová a fialová.
Nemusíte to přehánět, stačí přidat pár kousků jako jsou ubrousky, běhoun nebo ubrus, dřevěná srdíčka, okvětní lístky růží, … Intenzivní stropní světlo není zrovna představa romantiky, raději opatrně rozestavte svíčky, jejichž tlumené světlo vzbuzuje klid a pohodu. Koupit také můžete LED svíčky na baterky, s nimiž nehrozí ohnivá zkáza a přesto umí imitovat plápolání.
Předkrm musí navodit chuť na další jídla
Předkrm slouží k tomu, aby se chuťové pohárky “zahřály” a připravily na další nálož jídla. Podporují další chuť k jídlu. Dají se rozdělit na teplé a studené. Co je lepší? To se nedá říct, hlavní je to, aby to zapadlo do celého menu.
Nejjednodušší a nejoblíbenější jsou pomazánky. Nestrávíte nad nimi příliš mnoho času, ale zároveň lehce zasytí. Základ obvykle tvoří pomazánkové máslo, tvaroh, ricotta nebo jiný čerstvý sýr. Bílkovinami nacpaný je potom rozmixovaný cottage, jen dejte pozor na chuť, dokáže být někdy moc specifická. Následně přidejte to, co vám chutná - sýr, vajíčka, avokádo, zeleninu, bylinky, … Akorát nechte asi stranou suroviny jako česnek, na Valentýnka to je tak trochu “zabiják” romantiky. A co k tomu? Rozhodně domácí italskou ciabattu z našeho foodblogu.
A jako předkrm lze servírovat i dobrou polévku. Nejjednodušší a přesto lahodná je tomatová polévka, kterou zvládnete do 25 minut. Stačí vám základní suroviny jako rajčata, cibule, česnek, vývar a smetana a lahůdka je na světě. Praktické tipy jsme sepsali i na blog.
Drobné pochutiny jsme popisovali i v článku Jednohubky a chuťovky nejen na Silvestra
Italská tomatová polévka
Tomatovou polévkou nikdy nikoho neurazíte. Příprava zabere maximálně 20 minut a vše se dává do hrnce postupně, kuchyňská linka tak zůstane čistá, což je rozhodně velké plus.
Hlavní chod?
A co podávat jako hlavní chod? Vaše možnosti jsou naprosto neomezené. Jak už jsme několikrát zmiňovali, vybírejte si suroviny, které jsou vám alespoň trochu známé. Určitě chcete zapůsobit, ale zbytečný stres vás akorát zpomalí.
Sáhněte například po drůbežím, králičím nebo telecím mase. Není úplně těžké je připravit a chutnají skoro každému. Naopak třeba jehněčí nebo zvěřina u některých kvůli specifické vůni vyvolává trochu opovržlivé pohledy. Nepodceňujte ani to, jak se dané jídlo konzumuje. Burger je sice parádní, ale když je šťavnatý, není úplně jednoduché oblečení ani obličej ochránit od fleků.
Vybrali jsme pro vás z našeho foodblogu 2 recepty. Nejsou příliš náročné, ale chutnají naprosto božsky!
Kuřecí prsa s kukuřicí a smetanou
Kuřecí prsa s kukuřicí a smetanou je jednoduchý a rychlý recept, který se hodí jako rychlá večeře. Nezabere více jak 20 minut.
Zákusek
Mňam. Kdo by si na konec nedal něco sladkého a tak výborného, že jen zavře oči a nechá pracovat chuťové pohárky? Vybrali jsme 2 recepty, které které okouzlí vaší společnost ať už je to muž či žena. Dáme naše nože do ohně za to, že zabodujete. Jejich příprava je navíc velmi jednoduchá.
Italské Tiramisu
Italové jsou proslulí svou vášní pro dobré espresso a tak ne náhodou vznikl tento recept právě v Itálii.
Co budete pít?
Pití je nejlepší vybrat podle vašeho menu a zároveň vkusu. Víno už je taková klasika, a obvykle se sejde s pozitivním přijetím. Párování vína s jídlem je docela fuška, ale máme pro vás pár tipů, snad vám výběr lahve usnadní.
- Víno by mělo být sladší a kyselejší než celé menu.
- Červené maso chutná nejlépe s červeným.
- Drůbež a ryby kombinujte s bílým vínem.
- K dezertu to chce opravdu sladké víno, aby nepůsobilo kysele.
- Červené zvolte k těstovinám a burgeru.
- Salát doplní svěží víno. Čím sladší zálivka, tím sladší víno.
Další možností jsou drinky. Alko i nealko. Pokud nemáte s mícháním drinků zkušenosti, přečtěte si náš článek Jak připravit koktejl? Základní rady a tipy. Jen pozor na tučné drinky, k jídlu se moc nehodí, servírujte je spíše k dezertů a následně v průběhu večera.