Pečená svatomartinská husa - recept, historie, víno, dezert
Jaká je historie za svatomartinskou husou? Proč dnes jíme husu a ne jiné maso? Jak se husa připravuje a co k ní? Prozradíme vám také, jaký dezert a víno vám nesmí 11.11 v 11 hodin chybět na stole.
Proč zrovna husa?
S každým svátkem nebo zvykem se pojí nějaké legendy a povídačky a u svatého Martina to není jinak. Proč dáváme na pekáč zrovna husy? V prvním příběhu je to za jejich neustále kejhání během kázání svatého Martina. V druhém příběhu šlo o to, že se Martin z pokornosti schovával v husníku, když měl být zvolen biskupem, jenže husy nedokázaly být potichu a tím byl prozrazen. Ať tak či tak, prý jsou na našem talíři za trest.
Kdo dostal z husy to nejlepší a proč se kůže z nohou vkládala do bot?
Na svatého Martina, tedy 11. 11., se završila sklizeň a oficiálně přivítala zima. To se oslavilo pěkně mastnou husou a dobrým vínem. Jak se maso rozdělovalo? Křídlo dostal nejnižší sluha, výš postavený sluha stehno a na hospodáře a jeho rodinu zůstal zbytek. Křídlo mělo sluhovi dodat energii do práce (aby “lítal”). A protože se v té době hodně dbalo na zpracování všech zbytků a samozřejmě i tradice, lidé si vkládali do bot kůži z nohou, jelikož měli za to, že tím eliminují kuří oka a pocení nohou.
Tradiční chov hus
V České republice patří chov hus mezi dlouhodobou tradici. Není tomu tak dávno, kdy se husy vykrmovaly poměrně dost drastickými způsoby. Husa se napasovala do malé krabice, aby se nemohla hýbat a násilím se jí do krku nacpaly válečky z kukuřičného šrotu (šišky) nebo skrz speciální mlýnek samotný kukuřičný šrot a semena. To mělo za následek opravdu rychle vykrmení. Dnes už se naštěstí tato praktika nevidí.
Na husu si počkáte půl roku
Na dospělou husu o váze 4 kg si musíte počkat přibližně 5 až 6 měsíců. Housata jsou oproti kachňatům citlivá na chlad a tak se o ně chovatelé musí starat dost pečlivě a dbát na ideální podmínky.
Na co při pečení nezapomenout
Den před pečením husu osolte a posypte kmínem a vložte do lednice. Husu před samotným pečením vyndejte na 2 až 3 hodiny ven, aby se při pokojové teplotě přirozeně ohřála a maso v troubě nezažilo teplotní šok. Tradičně se do útrob nebo okolo vkládají jablíčka, hrušky či sušené švestky, pomáhají maso nebo omáčku lehce ochutit, osladit a dodat vlhkost/šťavnatost.
Nejlepší způsob, jak maso nevysušit, je péct při nižší teplotě i několik hodin. Čas a teplota se liší recept od receptu. Narazit můžete i na 13hodinové recepty. Pokud se vám nechce tak dlouho čekat, nastavte troubu na 130 °C a pečte cca 3 - 4 hodiny. Přikrytou podlitou husu pravidelně polévejte výpekem a otáčejte. Po cca 4 hodinách odklopte, zvyšte teplotu na 180 °C a nechte kůži krásně zezlátnout.
Další tipy:
- Husu podávejte se zelím, knedlíky nebo lokši.
- Pokud nechcete péct celou kachnu, udělejte si stehna, na která jsme napsali recept.
- Vypečený tuk můžete v kuchyni dále využít
- Skvělá způsob přípravy je konfitování - stehna se táhnou ve vlastním tuku, v tomto případě husím sádle, táhnou při teplotě 80 až 90°C.
Tip: Velkou dobrotou jsou husí játra naložená do husího tuku. Výborně chutnají a na dlouho zasytí. Chybu neuděláte ani s paštikou z husích jater s čerstvým křupavým chlebem.
(Svato)martinské rohlíčky mohou být kynuté i nekynuté
V hlavní roli? Ořechy! Pokud se však úroda příliš nevydařila, přijde na řadu mák a povidla. Záleží pouze na vás, co vám víc chutná, případně rohlíčky rozdělte a náplně rozdělte. Pro zdravější verzi klidně použijte tvaroh. Ten je lahodný a plný bílkovin. Těsto na rohlíčky se dělá kynuté i nekynuté a připomíná cukroví.
Na ten nejjednodušší recept potřebujete hladkou mouku (400 g), máslo (250 g), smetanu ke šlehání nebo zakysanou smetanu (250 ml) a špetku soli. Mouku, smetanu a sůl dejte do robota a postupně přidávejte nastrouhané máslo. Smíchané těsto dejte odležet do lednice, lehce tam i ztuhne. Z vyváleného těsta nakrájejte trojúhelníčky, přidejte ořechovou, makovou, povidlovou nebo tvarohovou náplň, zaviňte v rohlíčky a nechte cca na 180 °C 20 až 25 minut.
Bez sklenky dobrého vína to nepůjde
Ke kachně se hodí buď pivo nebo svatomartinské víno. Nezapomeňte ho ale objednat či koupit včas, velmi rychle mizí a nejsou ho neomezené zásoby. Jaké je svatomartinské víno? Suché s ovocným a svěžím nádechem a výrazným aroma.
Svatomartinské víno poznáte podle loga
Svatomartinské víno poznáte podle bílého loga sv. Martina na koni, které na lahvi musí být. Vyrábět se smí z Modrého Portugala (růžového a červeného), Svatovavřineckého (růžového a červeného), Veltlínského červeného raného, Mülleru Thurgau, Zweigeltrebe a Muškátu moravského. Aby vinař logo mohl použít, musí to povolit komise Vinařského fondu.
Při pečení husy vždy dodržuji 3 základní pravidla - husu osolím a připravím den předem, aby se chuť dostala všude, v den pečení ji nechám několik hodin v pokojové teplotě a vždy peču na mírný stupeň několik hodin.