Ryby a mořské plody - přehled, jak zpracovat
Mořské plody a ryby jsou nejen chutné, ale také zdroj bílkovin a omega-3. Příprava není složitá, ale určitě je dobré ji znát a nenechat se připravit. My v dnešním článku rozebereme, proč je ve stravě mít, jak je očistit, připravit a kde je nakoupit.
Proč jsou ryby a mořské plody ve stravě důležité
Mořské plody a ryby se pyšní vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin, což z nich dělá perfektní bojovníky proti špatnému LDL cholesterolu a tím i srdečním onemocněním.
Ale to není vše, omega 3 mastné kyseliny se podle všeho také podílí na správném vývoji mozku a paměti, což se hodí opravdu každému. Kdo nechce podporovat zdravou a silnou paměť?
Vysoký obsah bílkovin a nízký obsah kalorií je lákadlo hlavně pro ty, kteří se zajímají o stravu a cvičí. Samozřejmě, že se nutriční hodnoty liší podle konkrétních ryb a plodů, ale v průměru jsou patří mezi opravdu kvalitní potraviny.
Výběr a nákup
U ryb a mořských plodů je opravdu důležité dávat pozor na kvalitu a čerstvost. Nejlepší je najít si specializovaného prodejce, který vám poradí se vším, čím potřebujete. Od výběru, kombinace koření až po přípravu. Věřte, že se vám rozhodně takového prodejce vyplatí mít a znát, protože se můžete spolehnout, že nekoupíte “zajíce v pytli”.
V supermarketu si nemůžete být jistí, jestli je maso stále čerstvé, což je velký problém. Při výběru se zaměřte na kvalitu obchodu a to, zda má odbyt.
Mezi poznávací znamení dobrého obchodu patří:
- Led - ryby a mořské plody jsou položeny na ledu, který je udrží v chladu.
- Teplota - v obchodě s ryby by mělo být vždy chladněji a rozhodně není dobré, pokud jsou prodavači jen v triku. Teplota by se měla pohybovat ideálně 5°C.
- Čistota - stejně jako u masa je čistota důležitá. Nikde by neměli být odřezky ryb a váha by měla být vždy čistá.
- Obaly - dobrý obchod disponuje řadou dobrých obalů, které ochrání nejen rybu, ale také váš další nákup
Jak poznat čerstvou rybu?
- Barva - ryba mořské plody mají zdravou a živou barvu. Nikde nejsou vidět tmavé fleky či potlučená místa.
- Oči - jsou čiré, vypouklé a lesklé. Jakmile jsou zakalené, je to znamení, že ryba není už čerstvá.
- Vůně - ryby musí vonět po vodě, nikoliv rybinou, která je znakem, že ryba už není čerstvá (dochází k chemické reakci uvnitř masa)
- Pružnost - jakmile do ryby zatlačíte prstem, maso a kůže se vrátí. Rozhodně by neměla v rybě zůstat prohlubeň
Přehled druhů
Ryby a plody lze rozdělit do 4 druhů. My jsme vypsali pouze 3, protože ostnokožce v pokrmech moc často nevídáme, jelikož jsou k jídlu nevhodní a často jedovatí. Patří mezi ně hvězdice, ježovky a mořští ježci.
- Ryby: losos, tuňák, pstruh, sardinky, makrela, treska, platýz, okoun, kapr, candát
- Měkkýši: mušle, ústřice, chobotnice, hřebenatky, sépie
- Korýši: langusty, krabi, krevety, garnát, raci
Liší se příprava sladkovodních a mořských ryb?
Protože jsou sladkovodní ryby zpravidla méně tučné a chuťově výrazné, lze je velmi snadno připravovat na páře a dusit. Naopak mořské ryby jsou se svou výraznější chutí naprosto dokonalé na grilu a smažené. Vynikne tak jejich jedinečná chuť. Ale záleží na konkrétní rybě a vaší chuti, každý má rád něco jiného a preferuje jinou kuchyň.
Mořské plody se připravují obvykle rychle, aby neztratily nic ze své chuti a čerstvosti.
Bude se hodit
Ryby a mořské plody jsou citlivé na přípravu - jejich maso je velmi jemné. Aby se ryba na pánvi nepotrhala, použijte pánev s nepřilnavým povrchem, která rybu perfektně opeče. Stejně tak se bude hodit ostrý nůž, se kterým rybu očistíte a připravíte čisté filety, které ocení nejen vaší hosté.
Základní příprava ryb a mořských plodů
Nejdůležitější je se seznámit s konkrétní potravinou a jejími specifiky. Postupem času už si přípravou budete jistí a můžete bez obav experimentovat s chutí i druhem tepelné úpravy.
U ryb si zjistěte počet a typ kostí a jestli je ryba dostatečně očištěná. V supermarketu jsou obvykle zbaveny šupin a vnitřností, ale pokud to tak není, musíte o to požádat nebo se na to vrhnout sami. U každé ryby je to trochu jiné, zjistěte si dostatečně dopředu, co to obnáší. Nutností je mít kvalitní nůž menších rozměrů, prkénko a misku.
Co se týká chobotnic, kalamárů a krevet, příprava složitá není, ale liší se.
Jak uvařit a upravit krevety
Krevety lze vařit vcelku, ale pro jednodušší manipulaci je můžete oloupat. Loupání a úprava krevet není věda, ale radši se vyvarujte noži, pokud s tvrdým krunýřem ještě neumíte pracovat. K ruce si vezměte čisté nůžky a půjde to raz dva. Prvně odstřihněte hlavičku a pak odstraňte nožičky, krunýř a hnědý proužek (střevo) vedoucí od hlavy po ocásek. Ocásek někteří nechávají. Tělíčko opláchneme.
Vrháme se na samotnou tepelnou úpravu. Krevety lze uvařit ve vodě, ugrilovat nebo usmažit. V osolené vodě se vaří asi 2 nebo 3 minuty až zrůžoví, určitě ne déle, nebo z ní bude nežvýkatelná guma. Grilování a smažení se odvíjí od daného receptu, ale výborně chutná s citronem, v těstíčku nebo na másle.
Z našich receptů určitě zkuste Krevetový salát s mangem, liči a granátovým jablkem nebo Krevety s chilli máslem a francouzským chlebem..
Jak připravit a uvařit chobotnici
Chobotnice musí být před uvařením očištěna od vnitřností a umytá vodou. Následně se maso musí naklepat, aby bylo křehké. V Tokiu se používá masáž ředkví, na Balkáně se s chobotnicí mlátí o skály. Vám stačí palička na maso, pozor ať maso neponičíte. Následně dáte v hrnci vařit vodu (nebo zeleninový vývar), vezmete chobotnici za hlavu a necháte 3x na pár vteřin ponořit chapadla, která se postupně skroutí. Pak ji vložte do vody celou a asi hodinu a půl vařte. Pravidelně ji kontrolujte, ať z ní nemáte žvýkačku. Takto připravená je vhodná gril nebo pánev.
Jak připravit kalamáry (olihně)
Oliheň se skládá z hlavy, chapadel a těla. Chytněte ji za hlavu a chapadla a tahem oddělte od těla. Když budete opatrní, odtrhnete s hlavou i dlouhé vnitřnosti. Ty odřízněte těsně za chapadly (očima). Možná se stane, že vyteče inkoust, ale to nevadí, stačí ho umýt. Z chapadel nezapomeňte vytáhnout kusadlo. Co se týká kůže, někdo ji stahuje, jiný ne. Záleží na vás. U těch menších kusů to potřeba není. Důležité je odstranit průhlednou chrupavku a vše vymýt vodou.
Jak dlouho vařit kalamáry? Do vody je dávat nemusíte, lze je ihned grilovat nebo smažit.
Mezi typické druhy příprav patří
- Smažení
- Vaření ve vodě
- Grilování
- Pečení
Jak okořenit ryby a mořské plody?
Nejčastěji se používá petrželka, rozmarýn, česnek (mořské plody na česneku jsou opravdová lahůdka), citronová šťáva a tráva, kari, paprika nebo kopr. V kombinaci s máslem se můžete těšit na opravdovou lahůdku. S máslem se obecně v receptech setkáte velmi často, krásně podpoří jemnou chuť rybího masa.
Vadí mi rybí pachuť. Co s tím?
I to se dá v mnohých případech vyřešit. Stačí rybu naložit do misky s citronem, mlékem nebo směsí octa a vody. Obvykle stačí půlhodina, záleží na rybě.
Pokud se rozhodnete připravit krevety na grilu, nechte je po ugrilování chvilku odležet s máslem a například nasekanými bylinky. Výsledek bude famózní.