Jak vybrat správnou pánev
Pánev je společně s nožem a prkénkem jedním z nejdůležitějších nástrojů v kuchyni. Používat se dá na nespočet pokrmů a různých typů úprav od smažení, grilování až po pečení v troubě. Tak jako u většiny produktů, neexistuje jedna pánev úplně na vše. Pojďme se podívat na základní vlastnosti a typy pánví, ať příště víte, jakou pánev vybrat a koupit.
Jaký typ a druh pánve vybrat
Jak jsme už zmínili úvodem, není pánev, která by se hodila úplně na vše. Pro začátek ale existuje pár základních faktorů, které je třeba zohlednit.
3 důležité body před výběrem
- velikost a typ ploténky
- počet připravovaných porcí
- nejčastější druhy pokrmů
Na co se hodí
- nízká pánev: opékání masa, příprava vajíček, grilování zeleniny
- hluboká pánev: smažení, příprava většího množství surovin
- pánev na soté: omáčky, risotta, pasta, dušení, pečení v troubě
- grilovací pánev: grilování masa, opekání pečiva
- wok pánev: asijská kuchyně, nudle
- pánev na palačinky: lívance, vejce
Záleží na síle nádobí?
Rozhodně ano. Stejně jako na zdroji tepla. I když se zdá být halogen s indukcí naprosto totožným zdrojem, není tomu tak. Tyto dva typy ohřevu fungují na zcela jiných principech, zatímco indukce udržuje stále stejnou teplotu dna nádobí pomocí magnetického zahřívání, halogen musí teplotu do dna pánve, i všech ostatních typů nádobí, postupně dávkovat.
Z toho vyplývá, že pro halogen je potřeba silnější dno pánve, které oproti indukci lépe drží teplotu. Podobně je na tom i plynový sporák. Při použití silnostěnného nádobí, které v sobě lépe drží teplotu, dochází k výrazné úspoře energie.
Dalším důvodem, proč vybírat silnější dno, je samotné zahřátí. V případě, že do slabé pánve umístíte kus studeného masa, nádobí se prudce ochladí, díky čemuž dojde časem k jeho zkroucení. Pánve se slabším povrchem se tak hodí například na přípravu vajíček či zeleniny.
"Příliš lehké pánve v kuchyni nevydřží a nejsou vhodné na indukci. Jakmile se zahřejí, tak se prohnou a bude se na nich špatně vařit. Váha tedy není hlavní kritérium dobré pánve. "
ChefOndra, foodbloger a autor receptů
Povrch pánve nepodceňujte
Vybrat správnou povrchovou úpravu je na pánvi skoro to nejdůležitější. Ovlivňuje rychlost a kvalitu přípravy pokrmů, množství potřebného tuku a v neposlední řadě i náročnost údržby. Jakou nepřilnavou pánev zvolit? Mezi nejlepší povrchy, které využívají i profesionální kuchaři, patří:
- Titan – na titanovém povrchu se suroviny připalují ze všech nejméně. Dá se na něm vařit skoro bez tuku a poškrábete jej jen s notnou dávkou smůly a hodně ostrým nožem. Je také nejsnadnější na údržbu. Před myčkou upřednostněte ruční mytí, které prodlouží životnost nádobí. Z naší nabídky doporučujeme titanové pánve WOLL nebo Zwilling Madura.
- Keramika – se drží se svými výhodami v těsném závěsu. Její povrch je také skoro nepřilnavý, dobře odolává poškrábání a výborně vede teplo. Rozpálí se velmi rychle. Hodí se na všechny typy sporáků. Z naší nabídky vybíráme pánve GreenPan, které je skvělé pro rychlé snídaně, zeleninu či ryby. Oproti titanovým pánvím jsou keramické pánve o mnoho lehčí.
- Nerez - je výjimečný materiál. Snadná údržba a skvělý vzhled dělají z těchto pánví jedno z nejžádanější nádobí vůbec. Povrch pánví lze navíc vyrábět s čistým nebo keramickým povrchem. Nerezový povrch je vhodný například na přípravu steaků nebo restované zeleniny. Ideální pomocníkem je například nerezová pánev Woll Concept Pro.
- Granit - Pokud hledáte nepřilnavou pánev, na které připravíte výbornou večeři ať už v podobě restované zeleniny nebo těstoviny, je jsou pánve s granitovým povrchem přesně pro vás. Výhodou těchto pánví je dostupná cena a dlouhá výdrž.
Na co nezapomenout
Pokud je to možné, vybírejte kvalitně přidělané rukojeti. U levnějších pánví to často bývá největší kámen úrazu. Výhodou je kovová žáruvzdorná rukojeť, která může přijít i do trouby. Například titanové pánve Nowo Titanium jsou vybaveny velmi kvalitní odnímatelnou rukojetí, která geniálně šetří místo v kuchyni.
Jak s pánví zacházet
- Snažte se vařit na plotýnce, která nejvíce kopíruje dno nádoby. Na plynovém vařiči by plameny neměly přesáhnout okraj dna.
- Ideálně nastavená teplota je důležitá nejen pro pokrm, ale také nepřehřívá nádobu.
- Začínejte vždy na čistém nádobí, zbytky nečistot zkracují životnost povrchu a zároveň znehodnocují pokrm.
- Rozpálenou pánev nechte před mytím vychladnout.
Myčka nádobí a skladování
I přes to, že většina výrobců uvádí možnost pánve v myčce, tento způsob čistění nádobí nesvědčí. Chemické čističe škodí prakticky všemu. Při uskladnění dbejte na to, aby se nepoškodil povrch dna. Využít lze jakékoliv vložky na ochranu proti poškrábání.