O strojku na těstoviny

Strojky na domácí těstoviny: jak jednou začnete, už nepřestanete. Rozdíl oproti kupovaným těstovinám je znát při prvním soustu. Strojky na těstoviny plní jen jednu funkci, proto ve většině případů rozhoduje pouze cena. I ta má ale své důvody, a při výběru je třeba dávat pozor. 

nase srdcovky

 

Proč nekupovat levný strojek

V první řadě nelze k většině levných strojků dokupovat nástavce. Levné strojky se většinou vyrábějí z nepříliš kvalitní oceli a uložení válců je plastové. Strojek nedrží tvar a při větší námaze se začne ohýbat a praskat. To má na svědomí levný materiál s velkým podílem laciného hliníku. Podobně je na tom i připevňovací část - důležité je, aby strojek držel na svém místě, při protahování těsta se nehýbal a základna byla dostatečně široká.

Jaký je strojek Imperia?

Dobré zpracování je znát už na první pohled. Strojek na těstoviny je poměrně těžký, což je odrazem pevné konstrukce a použití kvalitních materiálů.  Má dostatečnou základnu s gumovými stabilizátory, které napomáhají stabilitě. Od roku 1932, kdy se začal vyrábět v malé dílně na okraji Turína, se vzhled prakticky nezměnil. Při koupi kvalitního strojku si zároveň kupujete snadnější práci, radost z vaření, a tím pádem také lepší výsledek.

Ke strojkům Imperia, někdy také nazývaným nudlovačky, strojky na nudle nebo pastamakery, je možné dokoupit široké množství řezacích nástavců například na nudle, špagety, papardelle, ravioli nebo gnocchi, sušicí stojan Stendipasta nebo váleček se silikonovou podložkou FoglioChef.

 

o strojku na těstoviny

Na vaření pasty se bude hodit

Tipy na práce se strojkem

  • nikdy neprotahujeme velký kus těsta strojkem
  • těsto je dobré podsypat moukou
  • strojek se nikdy nemyje pod vodou
  • na pastu je ideální stupeň 2

 

Recept na domácí těstoviny

dom%C3%A1c%C3%AD%20t%C4%9Bstoviny%20recept

1. Mouky promícháme, osolíme a přidáme vejce, a lžíci olivového oleje Extra Virgin. Pokud použijeme vejce z domácího chovu, těsto bude krásně žluté.

2. Těsto můžeme chvilku zpracovat v robotu, ale ta nejdůležitější práce je rukama. Jedině tak lze poznat správnou hustotu. V závislosti na vejcích dosypeme trochu mouky. Těsto musí držet pevný tvar, ale nesmí být až příliš tuhé, jinak by neprošlo strojkem.

3. Hotové těsto pečlivě zabalíme do fólie a necháme nejlépe do 2. dne v ledničce odpočívat. Rozdíl je opravdu znatelný. Čerstvé těsto obsahuje hrudky a špatně drží. Důležité je, aby mouka nasála všechnu vodu z vajec, protože těsto tak dostane správnou konzistenci a lépe se s ním bude pracovat.

4. Odpočaté těsto rozkrájíme na menší části a nejprve rozválíme válečkem, pomoučníme a postupně protahujeme strojkem. Těsto je dobré zastavit na stupni 2. První stupeň, tedy ten nejtenčí, je vhodný například na nudle do polévky či ravioli. Poté už těsto jen protáhneme požadovaným nástavcem.

5. Oproti kupovaným těstovinám vaříme v lehce osolené vodě pouhé 2 až 3 minuty.

 

3 tipy jak lepší těsto

1. Těsto je ideální zpracovat celé. V případě, že nám zbude hotová pasta, stočíme do hnízda a dáme zamrazit. Po zamrazení těsto přendáme do sáčku a uzavíratelné nádoby. Před vařením nerozmrazujeme, ihned dáváme do vroucí vody. Samozřejmě čerstvé těsto je vždy lepší.

2. Když základní těsto nestačí, je možné jej jakkoliv ochutit. Mezi nejoblíbenější ochucovadla patří například houby, sépiové barvivo, bazalka nebo rajčata.  

3. A ještě jedna zajímavost - výraz "al dente" neboli "na skus", vzniklo při vaření sušených těstovin, kde je doba vaření podstatně delší. Střed pasty tak mnohdy zůstal „al dente”, až si lidé tuto úpravu oblíbili.